Сервис для
сео - оптимизаторов

Найди ошибки на сайте
Ошибки мешают продвижению сайта
Исправь ошибки на сайте
Сайт без ошибок продвигать легче
Получи новых клиентов
Новые клиенты принесут больше прибыль

Конфлікт в Нагірному Карабаху: історія і причини // НТВ.Ru

Де знаходиться Нагорний Карабах?

Нагірний Карабах - спірне регіон на кордоні Вірменії та Азербайджану. Самопроголошена Нагірно-Карабахська республіка була заснована 2 вересня 1991 року. Населення за оцінкою на 2013 рік становить понад 146 000 чоловік. Абсолютна більшість віруючих - християни. Столицею і найбільшим містом є Степанакерт.

З чого почалося протистояння?

На початку ХХ століття в регіоні проживали, в основному, вірмени. Саме тоді цей район став місцем кривавих вірмено-азербайджанських зіткнень. У 1917 році через революцію і розпаду Російської імперії в Закавказзі були проголошені три незалежні держави, в тому числі Азербайджанська республіка, куди і входив регіон Карабаху. Однак вірменське населення району відмовилося підкорятися новій владі. У тому ж році Перший з'їзд вірмен Карабаху обрав власний уряд - вірменський національну раду.

Фото: ТАСС / Сергій Новіков
Фото: ТАСС / Сергій Новіков

Конфлікт між сторонами тривав аж до встановлення в Азербайджані радянської влади. У 1920 році азербайджанські війська зайняли територію Карабаху, але через пару місяців опір вірменських збройних загонів завдяки радянським військам було придушене.

У 1920 році населенню Нагірного Карабаху надали право на самовизначення, але де-юре територія продовжила підкорятися владі Азербайджану. З цього часу в регіоні періодично спалахували не тільки масові заворушення, а й озброєні зіткнення.

Як і коли була створена самопроголошена республіка?

У 1987 році невдоволення соціально-економічною політикою з боку вірменського населення різко зросла. Заходи, які вживає керівництво Азербайджанської РСР, на ситуацію не вплинули. Почалися масові страйки студентів, а в великому місті - Степанакерті - пройшли багатотисячні націоналістичні мітинги.

Багато азербайджанці, оцінивши ситуацію, вирішили виїхати з країни. З іншого боку, в Азербайджані повсюдно почали проходити вірменські погроми, в результаті яких з'явилася величезна кількість біженців.

Фото: ТАСС
Фото: ТАСС

Обласна рада Нагірного Карабаху прийняв рішення про вихід зі складу Азербайджану. У 1988 році між вірменами і азербайджанцями почався збройний конфлікт. Територія вийшла з-під контролю Азербайджану, однак рішення по її статусу було відкладено на невизначений час.

У 1991 році в районі почалися військові дії з численними втратами з обох сторін. Домовленості про повне припинення вогню і врегулювання ситуації вдалося досягти тільки в 1994 році за допомогою Росії, Киргизії і Міжпарламентської Асамблеї СНД в Бішкеку.

Всі матеріали по темі читайте тут

Коли відбулося загострення конфлікту?

Потрібно відзначити, що відносно недавно багаторічний конфлікт в Нагірному Карабасі знову нагадав про себе. Це сталося в серпні 2014 року. Тоді сутички на вірмено-азербайджанському кордоні сталися між військовими двох країн. З обох сторін загинуло понад 20 осіб.

Що відбувається зараз в Нагірному Карабасі?

У ніч на 2 квітня відбулося загострення багаторічного конфлікту . Вірменська і азербайджанська сторони звинувачують одна одну в його ескалації.

Міноборони Азербайджану заявляє про обстріл з боку збройних сил Вірменії з застосуванням мінометів і великокаліберних кулеметів. Стверджується, що за минулу добу вірменські військові порушили режим припинення вогню 127 раз.

У свою чергу, вірменське військове відомство говорить, що азербайджанська сторона зробила в ніч на 2 квітня «активні наступальні дії» з використанням танків, артилерії і авіації.

Учасники конфлікту в Нагірному Карабасі повідомляють про втрати

Учасники конфлікту в Нагірному Карабасі повідомляють про втрати

Чи є жертви?

Так є. Однак дані по ним різняться. За офіційною версією Управління ООН з координації гуманітарних питань, загинули щонайменше 33 людини , Понад 200 отримали поранення.

УКГВ ООН: «Згідно з офіційними джерелами в Вірменії та Азербайджані, щонайменше, 30 солдатів і 3 мирних жителя загинуло в результаті бойових дій. Число поранених, як цивільних, так і військових, ще офіційно не підтверджено. Згідно з неофіційними джерелами, постраждали понад 200 осіб ».

Як відреагували на цю ситуацію влада і громадські організації?

Російський МЗС підтримує постійний контакт з керівництвом зовнішньополітичних відомств Азербайджану і Вірменії. Сергій Лавров і Марія Захарова закликали сторони припинити насильство в Нагірному Карабасі. Як заявила офіційний представник російського МЗС Марія Захарова, повідомлення про серйозне загостренні обстановки в регіоні викликають в Росії крайню заклопотаність.

Путін закликав негайно припинити вогонь в Нагірному Карабасі

Потрібно відзначити, що обстановка в зоні конфлікту залишається максимально напруженою. 3 квітня 2016 року Баку повідомив про рішення припинити вогонь в односторонньому порядку , Єреван ці заяви спростував і назвав прийомом. У Баку ці звинувачення заперечують і кажуть про провокації з боку Вірменії. Президент Азербайджану Алієв скликав Раду безпеки країни, який транслювало національне телебачення.

Звернення президента ПАРЄ до сторін конфлікту із закликом утриматися від застосування насильства і відновити переговори щодо мирного врегулювання вже опубліковано на сайті організації.

Зі схожим закликом виступив і Міжнародний комітет Червоного Хреста. Він переконує Єреван і Баку дотримуватися норм гуманітарного права і захищати цивільне населення. Також співробітники комітету заявляють, що готові стати посередниками на переговорах Вірменії та Азербайджану.

Де знаходиться Нагорний Карабах?
З чого почалося протистояння?
Як і коли була створена самопроголошена республіка?
Що відбувається зараз в Нагірному Карабасі?
Як відреагували на цю ситуацію влада і громадські організації?